Anime Maniac
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Anime Maniac

This is a place where you meet the really maniax!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Maniere la masa in Japonia

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
anime~power
Admina
Admina
anime~power


Zodiac : Pesti
Zodiac chinezesc : Mistret
Mesaje : 192
Puncte : 10907
Data de inscriere : 28/11/2009
Varsta : 29
Localizare : Mangatopia
Stare de spirit : very happy

Maniere la masa in Japonia Empty
MesajSubiect: Maniere la masa in Japonia   Maniere la masa in Japonia Icon_minitimeMier Dec 02, 2009 12:20 am

Exista o serie de principii generale care te vor face sa te simti in largul tau atunci cand servesti masa la un restaurant japonez. In primul rand, unele restaurante ofera oaspetilor un "o-shibori", adica un servet. Acesta este folosit la stergerea mainilor inainte de a lua masa insa barbatii il pot folosi si pentru stersul fetei. Femeile, in schimb, isi vor sterge mainile si il vor impaturi la loc.
Este recomandat sa nu mananci dintr-un vas comun; orice bucatica luata dintr-un vas comun trebuie asezata intai pe farfuria ta si abia apoi consumata. De asemenea, nu uita sa folosesti un capat al betigaselor pentru mancat si celalalt pentru a lua bucatele din vasul comun.
Japonezii alterneaza mancarile in timpul unei mese. Consuma putin peste, apoi niste legume, pe urma orez, si nu incep un sortiment nou numai cand l-au terminat pe precedentul.
Ca o atentionare, este bine de stiut ca nu este deloc politicos sa iti sufli nasul in timpul mesei. Pentru japonezi, acest lucru tine de igiena personala, asa ca ar fi de preferat sa te scuzi si sa te retragi pana la toaleta.
Inainte de a manca se spune „itadakimasu” care este echivalentul traditionalului „Pofta mare”, iar la finalul mesei se spune „gochisosama” care inseamna „Multumesc de masa”. In localurile traditionale din Japonia nu se folosesc mai multe randuri de vase. Pentru a servi felul urmator se foloseste acelasi vas in care ai mancat primul fel. Esti invitat sa te servesti singur, folosind fie un set nou de betisoare, fie aceleasi betisoare dar utilizate cu celalalt capat.

Cateva reguli la masa :

-inseamna ca nu ai maniere daca iti suflii nasul in public sau la masa.
-daca mananci tot din farfurie, pana la ultimul bob de orez este semn ca ai bune maniere si apreciezi mancarea.
-discutiile legate de subiecte ce pot alunga pofta de mancare sunt neagreate de majoritatea oamenilor, asa ca aveti grija ce alegeti sa discutati.
-spre deosebire de unele locuri din Asia de Est, a regurgita la masa este semn de proasta crestere.
-dupa ce ai terminat de mancat incearca sa asezi in acelasi fel in care au fost initial betisoarele si vasul din care ai mancat.
Atunci cand se servesc bauturi alcoolice, obiceiul japonez este de a servi unul pe altul. Se presupune ca mereu trebuie sa-i umplii paharul partenerului, asta inseamna ca trebuie sa si verifici daca e gol, din cand in cand. De asemenea, daca mai vrei sa bei, trebuie sa golesti repede continutul paharului si trebuie sa-l tii in fata partenerului pentru a-i semnaliza ca trebuie umplut din nou.
In unele localuri a te imbata e semn de proasta crestere, dar numai in restaurantele in care se serveste un anumit de mancare, cum e „kaiseki ryori”.
Foarte important e sa nu bei din pahar pana ce toata lumea a fost servita. Ritualul de toast cuprinde ridicarea paharelor si rostirea cuvantului „Kampai”. De asemenea, evitati sa folositi cuvinte invatate din filmele americane. Spre exemplu expresia „chin chin” spusa in timpul lui toast se refera la organele genitale masculine.

Cum sa mancati :

- Orez : luati bolul intr-o mana si cu cealalta, folosindu-va de betigase, mancati orezul ridicand mereu bolul pana la nivelul gurii. In nici un caz nu turnati sos de soia peste orezul alb gatit.
-Sushi : turnati putin sos de soia in farfurie. Incercati sa puneti atat sos cat stiti ca veti consuma, altfel se considera ca risipiti sosul - semn de proasta crestere. In general se presupune ca sushi se mananca dintr-o singura inghititura, altfel riscati sa suparati bucatarul. In cazul in care serviti nigiri-zushi e bine de stiut ca bucata de mancare se da prin sosul de soia cu partea cu peste inainte, mai putin in cazul pestelui marinat, care nu se da prin sos. Daca serviti gunkan-zushi e recomandat sa puneti sos de soia peste bucate, in farfurie.
Daca sunteti servit cu Supa Miso e bine de stiut ca supa se bea din bol ca si un lichid obisnuit dintr-o cana iar bucatile de peste se mananca cu betigasele.
In cazul taiteilor ar fi bine sa nu sorbiti prea tare, in caz contrar riscati sa suparati compania.
Sus In jos
BroscoFobie`Verde
Admina
Admina
BroscoFobie`Verde


Zodiac : Rac
Zodiac chinezesc : Sobolan
Mesaje : 161
Puncte : 11027
Data de inscriere : 08/09/2009
Varsta : 27
Localizare : galatzy
Stare de spirit : Psychedelic

Maniere la masa in Japonia Empty
MesajSubiect: Re: Maniere la masa in Japonia   Maniere la masa in Japonia Icon_minitimeJoi Dec 17, 2009 12:01 am

interesante chestii... mi se pare ca am avut si o lectie la engleza legata de subiectul asta. Cel mai idiot lucru din toate mi se pare asta "-inseamna ca nu ai maniere daca iti suflii nasul in public sau la masa.". Daca imi curg mucii ce fac? :counting: Ii las sa curga? :emosion040:
Sus In jos
https://anime-maniac.forumgratuit.ro
anime~power
Admina
Admina
anime~power


Zodiac : Pesti
Zodiac chinezesc : Mistret
Mesaje : 192
Puncte : 10907
Data de inscriere : 28/11/2009
Varsta : 29
Localizare : Mangatopia
Stare de spirit : very happy

Maniere la masa in Japonia Empty
MesajSubiect: Re:Maniere la masa in Japonia   Maniere la masa in Japonia Icon_minitimeJoi Dec 17, 2009 1:11 am

Pai cred ca am scris si despre asta...cred sau doar m-am facut eu 110% crazy. Daca nu am scris despre faptul cu stii tu Boscofobia ce ai spus despre suflatul nasului spun acum. Ei cer voie politicos sa se ridice de la masa si dupa aia fac ce ai zis tu.
Sus In jos
BroscoFobie`Verde
Admina
Admina
BroscoFobie`Verde


Zodiac : Rac
Zodiac chinezesc : Sobolan
Mesaje : 161
Puncte : 11027
Data de inscriere : 08/09/2009
Varsta : 27
Localizare : galatzy
Stare de spirit : Psychedelic

Maniere la masa in Japonia Empty
MesajSubiect: Re: Maniere la masa in Japonia   Maniere la masa in Japonia Icon_minitimeJoi Dec 24, 2009 6:48 pm

Citat :
Pai cred ca am scris si despre asta...cred sau doar m-am facut eu 110% crazy. Daca nu am scris despre faptul cu stii tu Boscofobia ce ai spus despre suflatul nasului spun acum. Ei cer voie politicos sa se ridice de la masa si dupa aia fac ce ai zis tu.

ms ca mai luminat. Ma speriasem :counting: . Oricum cred ca eu sunt 120% crazy decat tine.. probabil nu am vazut eu dar ma rog... Ma bucur ca exista o solutie la problema asta :)).
Sus In jos
https://anime-maniac.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Maniere la masa in Japonia Empty
MesajSubiect: Re: Maniere la masa in Japonia   Maniere la masa in Japonia Icon_minitime

Sus In jos
 
Maniere la masa in Japonia
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime Maniac :: Other` :: Japonia-
Mergi direct la: